Kobiety w życiu Mickiewicza – Sławomir Koper

Kobiety w życiu Mickiewicza to pierwsza książka, tego autora, z którą miałam przyjemność się zapoznać. Przyznaję bez wstydu, iż stała się ona moją wielką miłością od pierwszego przeczytania. Regularnie czytam kolejne wydawane przez autora pozycje i z niecierpliwością czekam na kolejne zapowiadane publikacje.

okładka książki

Choć w pierwszej chwili tytuł wcale mnie nie zachęcił – obawiałam się, iż, pod pozorem taniej sensacyjki, wydawca chce ułowić sobie nowych czytelników złaknionych ciekawostek z życia wieszcza, to szczęśliwie moje obiekcje zostały całkowicie rozwiane. Nie chodzi w tej książce o zaglądanie Mickiewiczowi pod kołdrę, ale o całościowe i rzetelne ukazanie jego interesującej biografii, bogatej również w (nie tylko platoniczne) często bardzo zawiłe relacje z kobietami.

Autor, rok po roku, prowadzi nas przez kolejne lata życia wieszcza. Poznajemy miejsca, zajęcia, nowe pasje i kontakty Mickiewicza. Sławomir Koper z ogromnym wyczuciem, pełną garścią przytacza liczne fragmenty listów i pamiętników, dając nam wiarygodny obraz przemyśleń i odczuć poety, ale także zapoznając nas bezpośrednio z opinią jemu (Mickiewiczowi) współczesnych na jego temat. Bardzo cenne jest zestawienie przeżyć osobistych Mickiewicza z jego twórczością. Widzimy jak codzienne przeżycia znajdują wierne odzwierciedlenie w twórczości, jak bardzo natchnienie poety wywodziło się z jego codziennego życia.

Mam wrażenie, że ta publikacja jest owocem wręcz mrówczej pracy autora, który starał się zebrać w spójną całość wszelkie dostępne rzetelne źródł dotyczące życia Mickiewicza. Było to o tyle trudne, że Władysław Mickiewicz syn i biograf Wieszcza niszcząc dokumenty i cenzurując korespondencję dołożył starań, by potomni widzieli Mickiewicza, jako człowieka bez wad i słabości, nie popełniającego błędów. Szczęśliwie nie wszystko przepadło i możemy poznać Mickiewicza, jako niezwykle utalentowanego człowieka, który nosił w sobie nie tylko dobre strony ludzkiej natury. Możemy się dowiedzieć z jakich powodów ostatecznie Mickiewicz nie wziął udziału w powstaniu listopadowym i dlaczego przez dziesięć lat mieszkał pod jednym dachem z prawowitą małżonką i kochanką, ale poznać wiele innych interesujących szczegółów z burzliwego życia wieszcza. Każdy z nas uczył się o niesamowitym talencie poety do improwizacji i o pojedynkach jakie się odbywały w tej dziedzinie, teraz za sprawą Kobiet w życiu... możemy się wręcz przenieść w czasie i poczuć się ich świadkami.

Kobiety w życiu Mickiewicza to dla mnie lektura obowiązkowa, nie tylko ze względu na osobę, której dotyczy. To książka, którą czyta się z zapartym tchem od deski do deski i tylko żal na koniec ogarnia czytelnika, że te deski są tak blisko siebie. Sławomir Koper nie tylko dzieli się z nami szeroką wiedzą jaką posiada na temat naszego narodowego wieszcza, lecz także podaje nam ją we wspaniałej formie, pisaną językiem niepozbawionym wartości literackich, bogato okraszoną cytatami, w której zdjęcia i ryciny miejsc i postaci są przysłowiową wisienką na torcie. Po prostu pycha.

Joanna Jasik

Wydawnictwo Bellona
ISBN: 978-83-11108-54-7
tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Merlin.pl , Selkar.pl oraz