Poszukiwana – Małgorzata Kochanowicz

Czy każdy sekret powinien zostać odkryty, a osoba, która zaginęła powinna zostać odnaleziona?

okładka książki

Małgorzata Kochanowicz to nazwisko, z którym spotkałam się po raz pierwszy, choć debiutancka powieść – „Latarnie umarłych” – ujrzała światło dzienne dwa lata temu. Autorka ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest ekonomistką, która pisze kryminały i zajmuje się kulturą.
Poszukiwana to książka, której akcja rozgrywa się w Krakowie, w roku 1904. Poznajemy Witolda, który dostaje propozycję nie do odrzucenia – ma odnaleźć żonę człowieka wpływowego i niebezpiecznego zarazem. Jest doskonały w swoim fachu i potrafi rozwikłać trudne zagadki – to świetny detektyw, choć nie pozbawiony wad. Zostaje uwikłany w sprawę, która okazuje się wyjątkowo zagmatwana, a dodatkowo wplątuje w to niewinne osoby. Ci, którzy mogliby mu cokolwiek powiedzieć w tej sprawie, o okolicznościach zniknięcia Anny, zaczynają ginąć. Wszyscy zdają się być wystraszeni i zalęknieni. Droga do rozwiązania tajemniczego zniknięcia kobiety zdaje się być pełna wybojów, a żaden trop nie przybliża nas do odkrycia prawdy. O co w tym wszystkim chodzi, czy warto dalej ciągnąć to śledztwo, czy Anna powinna wrócić do męża, skoro okazuje się, że nie jest on tak kryształowa osobą i wspaniałym, pomagającym innym mężczyzną? Czy pod osłoną filantropii nie dzieje się coś, co nigdy nie powinno mieć miejsca? I co z tym wszystkim wspólnego mają chłopcy, mordowani jeden po drugim? Skomplikowana to sprawa, a jej finał zaskoczy niejednego.

Poszukiwana to bardzo dobrze napisany kryminał, już od pierwszych stron wciągający i pełen klimatu, uroku, emocjonujący i naprawdę ciekawie skonstruowany. Czyta się szybko, styl pisarki jest niewymuszony, postaci interesujące i świetnie przedstawione. Jak dla mnie idealne połączenie, znalazłam tu wszystko to, co lubię w kryminałach, nie odczułam znużenia czy zniecierpliwienia, nie mogłam się od tej historii po prostu oderwać, dopóki jej nie skończyłam, dopóki nie poznałam rozwiązania, które naprawdę mnie zaskoczyło i dało do myślenia.

Bardzo podobała mi się osoba detektywa, ale też jego przyjaciół, szczególnie zapadła mi w pamięć postać Jadwigi, jego gosposi. Mamy też tajemniczą Helenę, znajomość Witolda z nią nie wyglądała na przelotną, a jednak niespodziewanie szybko i nagle się zakończyła. Jest również Emilia, którą detektyw przez przypadek pakuje w nie lada kłopoty. Jak to wszystko się zakończy?
Polecam Poszukiwaną, ponieważ to powieść godna uwagi. Jej mroczna atmosfera pozwala wczuć się w klimat książki bardzo szybko, zaskakuje i intryguje, wyprowadza nas w pole i nie pozwala na odkrycie wszystkich kart przed czasem. Pełna niedopowiedzeń, niedomówień, zmusza czytelnika do myślenia i zaangażowania w lekturę, pobudza wyobraźnię, wzbudza wiele emocji, ale też zmusza do refleksji, zastanowienia, bowiem niejednokrotnie okazuje się, że pozory mylą.

Anna Grzyb

Wydawnictwo Erica
ISBN: 978-83-62329-76-2
tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" Selkar.pl

Tę recenzję możecie również przeczytać i skomentować tu:
Pisaninka