Kto to widział – Przewodnik dla dzieci po Łazienkach Warszawskich

Kto to widział nie jest zwykłą książką. Nie jest też tradycyjnym przewodnikiem. Autorzy zapraszają dzieci do jej współtworzenia. Sama chętnie chwyciłabym za kredki by zabrać się za jej uzupełnianie, ale obawiam się, że mój syn mógłby mi tego nie wybaczyć. Idealną sytuacją byłoby zabranie przewodnika ze sobą na spacer po Łazienkach i „kolorowanie” go w miarę zwiedzania kolejnych miejsc i obiektów. W dowolnej kasie parku można wypożyczyć specjalnie do tego celu przygotowany koszyczek z materiałami plastycznymi.

okładka książki

Uzupełnianie przewodnika w domu z pewnością będzie dla najmłodszych świetną zabawą, a tak naprawdę – dzieci, które nigdy nie były w Łazienkach też będą mogły się z tej książką wiele nauczyć.

Jak na prawdziwy przewodnik przystało, znajdziemy w nim mapę parku oraz plany znajdujących się w nim budynków – wszystkie w interesującej formie plastycznej. Tajemnica świetnych, niebanalnych ilustracji wyjaśnia się na końcu książki. Okazuje się że ich autorami są dzieci z przedszkola „Akademia Króla Stasia” oraz mali pacjenci z Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Tak zabawne obrazki, malowane swobodną kreską w przesympatycznych kolorach, mogły wyjść tylko spod dziecięcej ręki.

To wspaniała lekcja historii, która skupia się przede wszystkim wokół króla Stanisława Augusta i realiów życia w siedemnastym wieku, ale nie tylko. Na kolejnych kartkach zawarte są informacje, których nie da się ściągnąć z żadnego szkolnego podręcznika. Wszystkie strony pełne są ciekawostek które na pewno zainteresują nie tylko dzieci ale także ich opiekunów. Książka uczy wielu nowych pojęć i wspaniale pobudza wyobraźnię – na przykład: jak stworzyć dialog pomiędzy bezgłowymi pomnikami. Można się świetnie bawić przy kolejnych stronach domalowując peruki łysym francuskim damom czy też ustalając menu czwartkowych obiadów. A na deser przezabawna część „Łazienki Królewskie w pytaniach i odpowiedziach”.

Królewskie Łazienki to nie tylko budynki i parkowe posągi, to przede wszystkim park dlatego w przewodniku nie mogło zabraknąć miejsca na małą lekcję biologii. Autorzy nie zapomnieli o zwierzętach zamieszkujących park i rosnących w nim roślinach. Kilka stron przeznaczonych jest specjalnie na królewski zielnik, na których można wkleić okazy przyniesione ze spaceru.

Jest to pozycja przyjemnie zaskakująca swoją niską ceną – będzie to wyjątkowo dobrze wydane 19złotych. Miłym dodatkiem będzie również łazienkowskie domino ,które dzieci mogą sobie same wyciąć z ostatniej strony książĸi. Być może uznacie, że jestem zbyt zachwycona ta pozycją, ale ta książĸa już taka po prostu jest – zachwycająca!

Joanna Jasik

Wydawnictwo Dwie Siostry
ISBN: 978-83-608-5050-3