Droga do Zielonego Wzgórza – Budge Wilson

Czy zdarza się Wam wracać do książek z „czasów młodzości”? Mi ostatnio bardzo często. Jest w tym jakaś magia, czar… Po książkę „Droga do Zielonego Wzgórza” sięgnęłam z nadzieją, że przeniesie mnie w inny świat. I już od pierwszej strony wiedziałam, że się nie zawiodę.

okładka książki

Oczami wyobraźni ujrzałam zakochane małżeństwo Bertę i Woltera Shirley’ów, oczekujących narodzin swego pierwszego dziecka, a jakiś czas później poznałam Anię Shirley - chudą, rudowłosą dziewczynkę, którą z biegiem czasu skradła moje serce. Wrażliwy czytelnik zapłacze zapewne dowiadując się o śmierci rodziców Ani, którzy zmarli z powodu febry. Dziewczynka została sierotą. Rozpoczął się dla niej bardzo trudny okres w życiu. Przygarnięta przez jedną rodzinę, a potem kolejną (tak naprawdę traktowana była jak pomoc domowa) musiała ciężko pracować. Na skutek wielu nieszczęśliwych zdarzeń trafiła w końcu do sierocińca. W tych ciężkich chwilach Ani pomagała jej bujna wyobraźnia. Mimo przeciwności losu uczyła się nowych słów, tworzyła w główce nowe historie. Ania potrafiła zjednywać sobie ludzi, zachwycać się drobnymi rzeczami. Mimo wielu kłopotów starała się być pogodna, choć zdarzało się jej być także „na dnie rozpaczy”. Nieustannie szukała przyjaźni (np. własne odbicie w szybce kredensu traktuje jak przyjaciółkę, z którą rozmawia, której się zwierza). Ania zwykła gromadzić liczne pamiątki po osobach bliskich jej sercu i odkryła pasję – czytanie poezji. W sierocińcu również spotkała ją wielka przykrość. Została zdradzona przez najlepszą przyjaciółkę.
Na zakończenie książki bohaterka wyruszyła na Wyspę Księcia Edwarda. Co było dalej? Wielbiciele twórczości Lucy Maud Montgomery wiedzą na pewno.

Sądzę, że warto przeczytać „Drogę…, ponieważ Budge Wilson nie boi się poruszać trudnych tematów: alkoholizmu, przemocy w domu, zmagania się osieroconego dziecka z życiem. Ta niezwykła powieść w istocie przenosi w inny świat - wywołuje uśmiech na twarzy, ale momentami również i łzy. Wzruszy i rozbawi nie tylko tych, którzy znają losy Ani, ale także osoby, które dopiero będą je chcieli poznać.

Kim była Ania zanim została uwielbianą przez rzesze ludzi na całym świecie Anią z Zielonego Wzgórza? Jeśli chcecie się dowiedzieć sięgnijcie po tę książkę. Naprawdę warto.

Agnieszka Maciejczuk

Wydawnictwo Literackie

ISBN: 978-83-08-04308-0