Dusza towarzystwa – Mike Gayle

Przynajmniej raz na jakiś czas nachodzi mnie nieodparta ochota na obejrzenie komedii romantycznej, albo przeczytanie książki, która gdyby miała zostać zekranizowana na pewno zaliczałaby się do tego gatunku. I tak stało się i tym razem. Spoglądając na listę kilku pozycji do przeczytania stwierdziłam, że ta może spełnić moje oczekiwania. „Duszę towarzystwa” przeczytałam w kilka wieczorów. Myślę, że gdyby nie chroniczny brak wolnego czasu (ostatnio), zrobiłabym to dużo szybciej.

okładka książki

O czym jest ta książka? W skrócie o tym, o czym jest każda komedia zwana romantyczną: o miłości, przyjaźni, rozterkach. Żeby nie było zbyt słodko i różowo pojawia się także wątek tragiczny – śmierć jednego z przyjaciół.
Podczas lektury zastanawiałam się skąd pomysł na taki właśnie tytuł. Odpowiedź jest chyba całkiem prosta: liczne imprezy w jakich uczestniczą bohaterowie książki. Poznajemy bowiem Melissę i Paula, którzy rozstali się pięć lat temu. Oboje szukają szczęścia tam gdzie nie powinni i kiedy wydaje się, że w końcu wszystko zaczyna się układać okazuje się, że niektóre wydarzenia z przeszłości (często tej nie dalekiej) nie pozwolą o sobie zapomnieć. Poznajemy także Chrisa i Vicky. To tak „zgrana para, że nawet w równym rytmie myją zęby”. Dlaczego więc Chris wdaje się w romans wiedząc, że może stracić wszystko, co kocha: żonę i synka Williama? W końcu poznajemy także Coopera i Laurę. Tworzą oni związek, w którym każdy z nich oczekuje jednak czego innego od życia. Cooper chce założyć rodzinę, a zaoszczędzone pieniądze odkłada na kupno własnego mieszkania. Ona jednak marzy o podróżach i chce zrobić rok przerwy w ich związku.
Akcja powieści rozgrywa się właśnie na przestrzeni jednego roku, który wypełniony jest imprezami powitalnymi, pożegnalnymi, urodzinowymi, w których uczestniczą bohaterowie. Całość podzielona jest na pewne okresy, które powiązane są z imprezami, np. parapetówką, czy też zabawą sylwestrową. Książkę czyta się szybko głównie dzięki temu, że stanowi ona zbiór wypowiedzi każdego z bohaterów. Dzięki temu czytelnik ma możliwość przyjrzenia się wydarzeniom z perspektywy każdego z nich.
Jeżeli jesteście ciekawi czy związek Coopera i Laury wytrzyma próbę czasu, czy Chris odzyska zaufanie Vicky i jak zmieni się życie Melissy sięgnijcie po tą ciepłą i zabawną powieść. Mike Gayle stworzył bowiem historię, która zwraca uwagę na to co w życiu jest ważne. Pokazuje jak istotne w życiu każdego człowieka są miłość i przyjaźń, a jeżeli towarzyszy temu dobra zabawa … to tym lepiej. Łączy ona wrażliwość i poczucie humoru. To idealna lektura na ostatnie wakacyjne popołudnia i wieczory.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Sonia Draga
ISBN: 978-83- 7508-360-6
tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl