Ewangelia według Marii, matki Jezusa - Marek Halter

Przyznam, że miałem z tą książką serię mniejszych i większych zgryzów. Wybrałem ją, bo od dziecięcych czasów mam słabość do bajkowo opowiadanych historii – zwłaszcza takich z nutką autentyczności. Działa to również na historie autentyczne opowiadane z dużą nutką bajkowości...
Zadziałał więc stary, dobry grzech ciekawości.

okładka książki

Zanim otworzyłem okładki tej książki zastanawiałem się czy nie mam do czynienia z którymś z kolejnych apokryfów, czy może jednak jest to kolejna współczesna fikcja próbująca żerować na chwytliwych tytułach tajemnic biblijnych. Moje pierwsze rozmyślania wzbudził fakt, że autorem jest Polak o żydowskim pochodzeniu. Wydawało mi się to o tyle dziwne, że do tej pory ewangelie wszelkiego typu kojarzyłem z czasami opisanymi w Nowym Testamencie – czyli w tej części historii religii, której wyznanie mojżeszowe nie uznało. Jak więc rozumieć ten przypadek?

Druga myśl pojawiła się jako efekt błędu - jednego z największych i najchętniej popełnianych przez czytelników kryminałów. Zajrzałem na ostatnią stronę i ujrzałem tam coś, co sprawiło, iż byłem przekonany, że mam właśnie do czynienia z następną, standardową książką o tułaczce i cierpieniach Ludu Wybranego. Nie ukrywam, że poczułem się tym zniechęcony, ale słowo się rzekło i rozpocząłem lekturę.

I tu książka mnie zaskoczyła – czytałem ją i cały czas zastanawiałem się, gdzie i kiedy pojawi się nawiązanie do sekretu z ostatniej strony. Ne pojawiło się. W zamian autor opowiedział mi baśń o losach rodzin z Galilei. Baśń obfitowała w kolorowe pejzaże, wnikliwe spojrzenie na charaktery bohaterów oraz nieoczekiwane wydarzenia. Postaci wydawały się jakoś znajome, ale zawsze było z nim coś nie tak - albo inne imię, albo stan cywilny, albo charakter. Wszystko się poukładało, gdy na koniec Herod przeprowadził spis powszechny.

Nie mogę do końca przekonać się, czy jest to “Ewangelia według...” czy raczej “Ewangelia o...”. Jeśli za materiał porównawczy weźmiemy czterech ewangelistów – to nie jest nawet ewangelią, gdyż opowiada o kilku latach przed narodzinami Jezusa. Niemniej jednak jest tu element tytułowej “Dobrej Nowiny” - choć podany w dość nietypowy i trochę zaskakujący sposób, gdy główna postać zdaje sobie sprawę, iż rewolucję przeprowadzić może tyko jedna osoba – jeszcze nie narodzona osoba.
Miriam kilkukrotnie próbowała przekonać mędrców i wojowników, by zjednoczyli siły i cele, bo tylko w ten sposób można osiągnąć zamierzone zwycięstwo. Zauważyła, jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn króluje tchórzostwo. Potrzebowali przywódcy i ona postanowiła im go dać.

Pomijam własne czepliwe myśli związane ze standarowym rozumieniem pewnych słów i pojęć. Książka jest dla mnie zaskakująca przynajmniej w kilku aspektach – mężczyzna pisze o kobiecie umniejszając role męskie; rodak Marii z Nazaretu pisze o nadejściu nowej religii, a powszechnie znana historia zyskuje jeszcze jedno oblicze.

“Ewangelia...” nie jest też zbyt agitacyjna. Kilka refleksji, które pojawiły się po zakończeniu lektury, nie spowodowało, że nagle zachciałem radykalnie zmienić coś w swoim życiu.
Ale cieszę się, że przeczytałem tę książkę.

Kamil Świątkowski

Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-7469-730-9




tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl