Prawdziwa historia Klubu Bilderberg - Daniel Estulin

Biorąc do ręki Prawdziwą historię Klubu Bilderberg autorstwa Daniela Estulina długo zastanawiałem się, czy sięgam po rzetelny, stworzony z narażeniem życia opis kulis działania tajemniczej organizacji, czy też po zawartą w ponad czterystu stronach spiskową teorię dziejów. Lektura nie rozwiała moich wątpliwości.

okładka książki

Tytułowy Klub Bilderberg to nieformalne, powołane do życia w 1954 roku z inicjatywy holenderskiej rodziny królewskiej i magnackiego klanu Rockefellerów, stowarzyszenie zbierające się średnio raz do roku. W jego spotkaniach odbywających się w różnych częściach globu w luksusowych, odizolowanych od świata hotelach, uczestniczą najbardziej wpływowi przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki i mediów. Dyskutują o kierunkach, w jakich ma podążać wielka polityka, ekonomia i strategia światowego bezpieczeństwa. A że członkowie Bilderbergu piastują na co dzień ważne funkcje lub zajmują eksponowane stanowiska, podjęte przez nich ustalenia zazwyczaj zostają później zrealizowane. Ten elitarny Klub jak ognia unika rozgłosu, dlatego informacje o jego spotkaniach bardzo rzadko przedostają się do telewizji i prasy. Zmowę milczenia podtrzymują także dziennikarze zapraszani do dyskusji w kręgu Bilderbergu.

Z tym ostatnim faktem nie potrafił pogodzić się hiszpański dziennikarz śledczy Estulin, więc zapoczątkował trwające kilkanaście lat dochodzenie, owocem którego jest omawiana publikacja. Jego motywację najlepiej wyrażają zawarte we wstępie słowa: Dedykuję tę książkę wszystkim tym, którzy nigdy nie przestali szukać prawdy w obliczu rządowych kłamstw, oszustw, manipulacji i nieuczciwości. Autor w bezkompromisowy sposób, co rusz powołując się na sekretnych informatorów, skrupulatnie opisuje działalność tytułowego stowarzyszenia zwanego tu „sekretnym klubem manipulatorów” oraz kilku innych pomniejszych, ale wzorowanych na Bilderbergu organizacji. Estulin analizuje również, w jaki sposób poczynania tych stowarzyszeń przez lata wpływały na historię świata, a także raczy czytelników fragmentami dziesiątek dokumentów oraz zrobionymi z ukrycia setkami zdjęć. Wyłania się z tego złożony i jakże przerażający portret współczesnego świata i ludzi, którzy nim kierują.

W książce nie brak zarówno elementów taniej sensacji, jak i analitycznych opisów do zrozumienia których od odbiorcy wymagana jest większa wiedza. W ciekawy, przemyślany sposób zostały przedstawione chociażby kulisy afery Watergate oraz jej zawiłe związki z członkami Bilderbergu. Tego samego nie można powiedzieć o twierdzeniach Estulina, za pomocą których autor buduje spiskową teorię dziejów, choć sam zaprzecza, by to robił. Przykładowo, wierząc jego słowom moglibyśmy powiedzieć, że wszyscy ważniejsi światowi przywódcy zostali wybrani nie tyle przez wyborców, co namaścił ich Bilderberg. To Klub stał za wyborem Billa Clintona na prezydenta Stanów Zjednoczonych i Tony’ego Blaira na premiera Wielkiej Brytanii. Klub „zdecydował” też o usunięciu ze stanowiska Margaret Thatcher. Natomiast Ronalda Regana autor nazywa „marionetką Bilderbergu umieszczoną w Białym Domu, żeby odegrać określoną rolę”.

Błędem Esulina okazało się to, że konstrukcję swojej książki oparł na krytykowaniu wszystkiego, co związane z Bilderbergiem. Nie dopuszczając innego scenariusza stawia tezę z góry zakładając, że to, co mówią publicznie członkowie Klubu to bujdy, dzięki którym działając we własnym interesie oszukują miliony zwykłych ludzi. Można by przyznać mu rację, gdyby potrafił swoje zarzuty racjonalnie uargumentować. Zamiast tego gra na emocjach czytelnika podsycając niechęć przeciętnego człowieka do przedstawicieli polityki i chorobliwie bogatych ludzi biznesu, bo przecież działacze Bilderbergu, a więc „Ci mili, porządni członkowie europejskich rodzin panujących, te słodkie starsze panie i eleganccy panowie są w rzeczywistości całkowicie bezwzględni”. Takie podejście podważa wiarygodność książki czyniąc z niej momentami coś na kształt barwnego felietonu, a nie rzeczowej analizy.

Mimo postawionych na wstępie wątpliwości polecam książkę Estulina. Po jej lekturze czytelnik już nigdy tak samo nie spojrzy na doniesienia światowych mediów, a to doświadczenie niezwykle ciekawe.

Piotr Pieńkosz

Sonia Draga
ISBN: 978-83-7508-193-0