Ostateczne wyjście – Natsuo Kirino

Ktoś kiedyś powiedział, że granice są tam, gdzie je sobie wyznaczymy. Co się jednak stanie, gdy taką granicę przekroczymy? Czy chcąc zmienić swoje życie, człowiek może czynić niewyobrażalne zło? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań postawiłam sobie w trakcie lektury książki Natsuo Kirino Ostateczne wyjście.

okładka książki

Poznajemy cztery kobiety, które wspólnie pracują w fabryce gotowych zestawów obiadowych. Starają się wspierać wzajemnie w wyczerpującej fizycznie pracy. Więź, która wytworzyła się między nimi, trudno nazwać przyjaźnią. Jednak te wspólnie spędzone chwile, wspólne wypicie herbaty i rozmowa są dla nich małą odskocznią od trudnej codzienności.
Praca, którą wykonują kobiety, stanowi dla nich jedynie źródło utrzymania, a i tak nie pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Większość kobiet żyje na skraju nędzy. Nie przynosi im ona żadnej satysfakcji. Każda z bohaterek książki ma nieudane życie i jest nieszczęśliwa. Yayoi Yamamoto cierpi, gdyż jest odtrącona przez swojego męża. Ponadto trwoni on pieniądze na kobiety i gry hazardowe w nocnych klubach. Masako Katori traci powoli kontakt zarówno ze swoim mężem jak i synem. Pomimo tego, że mieszkają pod jednym dachem przestały ich łączyć jakiekolwiek relacje. Jej syn nie odzywa się do rodziców, a mąż zamknął się w swoim świecie. Natomiast Yoshie Azuma samotnie wychowuje nastoletnią córkę i opiekuje się niedołężną teściową. Zaś Kuniko Jonouchi, wydając swoje pieniądze na ubrania znanych domów towarowych i markowe kosmetyki, wpadła w pułapkę kredytową. Na domiar złego zostawił ją mąż, który wcześniej „wyczyścił” konto ze wszystkich środków. Wszystko to sprawia, że kobiety gotowe są podjąć radykalne kroki, by uwolnić się od koszmaru.
Kiedy więc jedna z kobiet morduje swojego męża, który pogrążył siebie i swoją rodzinę poprzez hazard, pozostałe postanawiają pomóc jej w pozbyciu się ciała. Motorem całego działania staje się Masako. Wszystko to sprowadza na kobiety podejrzenia policji, a także zemstę właściciela kasyna, który utracił cały swój dorobek oraz drobnego oszusta, który wietrzy niezły interes zależny od współpracy Masako.
Czy człowiek może żyć normalnie po tym, jak stał się współwinnym morderstwa? Czy można wyznaczyć dokładnie granicę normalności? Czy za większego przestępcę należy uznać tego, który zabija gdyż chce się wzbogacić, czy też tego, który pragnie żyć w spokoju?
Z książki wyłania się obraz japońskiego społeczeństwa, który budzi grozę. Przerażający jest ból samotności i bezradność, która wyzwala w człowieku dzikie instynkty. Przerażają także czyny, jakich dokonują ludzie.
Jak to możliwe, że zanika uczucie między ludźmi, którzy się kochali, a teraz są sobie zupełnie obcy. Poczucie odrzucenia i samotność popychają do niewyobrażalnych czynów.
Książkę pochłonęłam w niesamowitym tempie. Ciekawiło mnie, co będzie dalej, jak potoczą się losy kobiet. Ilekroć ją odkładałam w głowie kłębiły mi się myśli… Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Naprawdę warto ją przeczytać. Książka Ostateczne wyjście obrazuje, jakie spustoszenie w duszy człowieka może uczynić samotność.

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Sonia Draga
ISBN: 978-83-89779-23-4




tę książkę dostaniesz w Fabryka.pl" , Selkar.pl oraz