Humor i mądrości Świata Dysku - Terry Pratchett

Świat Dysku, to już nie tylko seria. To praktycznie instytucja. Postaci, miejsca i zwyczaje znane tak wielu czytelnikom wielokrotnie inspirowały już wydawców, rysowników czy reżyserów. Mieliśmy okazję czytać komiksy, oglądać filmy, brać udział w konkursach wiedzy, czy nawet budować sobie papierowe modele - a wszystko związane ze Światem Dysku.
Najnowszej pozycji związanej z tą serią brakuje tylko jednego elementu - notesu.

okładka książki

Były już wydawane tak zwane „Terminarze Świata Dysku” - zawsze tematyczne, pełe cytatów i mini analiz, a do tego mnóstwo miejsca na notatki. Ale to były takie małe smaczki dla fanów. Tym razem wydana została uczta. Każdy z wiernych fanów Świata Dysku zna na pamięć liczne cytaty, historie, dialogi, którymi uwielbia poprawiać sobie humor w szarej codzienności.

Najnowsze światodyskowe kompendium zawiera wyselekcjonowane cytaty z każdego tomu historii Świata Dysku. Przytoczone w rozdziałach poświęconych każdej książce z osobna pozwalają nie tylko szeroko uśmiechnąć się z rozbawieniem, ale również zorientować się, którego nurtu dany tytuł dotyczy. Oczywiście - jest to nieco wtórne i może się wydawać zbędne - każdy fan tego cyklu jest prawdopodobnie zdolny do stwierdzenia, które książki opowiadają o Czarownicach, które o Straży, a które o Śmierci lub pewnym pesymistycznie nastawionym do własnego szczęścia Magu.

Chociaż może się wydawać, że Humor i mądrości Świata Dysku to danie odgrzewane, to muszę przyznać, że ma walory najlepszego bigosu - jest w nim wszystko i smakuje wyśmienicie.

Mam tak naprawdę tylko dwa zastrzeżenia do tej publikacji. Pierwsze ma raczej charakter przestrogi - wprawdzie kompilacja ta zawiera najlepsze i najciekawsze fragmenty światodyskowej sagi, to jednak nie polecam jej nowicjuszom, ani fanom, jako narzędzia służącego do zachęcania „niepraczetowców” - do lektury. Abstrakcje tworzone przez Terrego Pratchetta są wyśmienite - ale ich należyte zrozumienie możliwe jest tylko przy uwzględnieniu całej otaczającej je historii.

Druga sprawa to brak małego deseru w postaci kilku stron na własne notatki - bo nawet jeśli książka jest pełna najpiękniejszych, najśmieszniejszych i najbardziej znaczących cytatów, to i tak, na pewno, każdy znajdzie sobie jeszcze jeden lub dwa, które warto tam umieścić.

Kamil Świątkowski

Prószyński
ISBN: 978-83-7648-264-4