Hobbit, czyli tam i z powrotem – J.R.R. Tolkien

Szukając sposobu na przetrwanie nudnego, ponad trzygodzinnego wykładu wpadłam na genialny pomysł… Poczytam sobie. No tak, niby proste a jednak… Zaczęłam się zastanawiać nad wyborem odpowiedniej pozycji. Nie może być bowiem chyba nic gorszego niż duet w postaci nudnego wykładu i nudnej książki. Mój wybór padł, więc… tak, właśnie tak….na klasykę w wydaniu J.R.R. Tolkiena. Pomyślałam sobie, że Hobbit, czyli tam i z powrotem pomoże mi przenieść się w inny świat. I jakże by inaczej – nie zawiodłam się.


okładka książki

Na samym początku książki poznajemy rodowód jednego z hobbitów, niejakiego Bilba Bagginsa. Zastanawialiście się kiedyś kim tak naprawdę jest hobbit? To istota, która dorosłemu człowiekowi sięga najwyżej do pasa, ma wielkie, owłosione stopy i okrągły brzuch. Do tego cechuje się przyjaznym usposobieniem, niechęcią wobec przygód, a także zamiłowaniem do dobrego jedzenia i tytoniu. I takiego to oto spokojnego przedstawiciela rodu Bagginsów odwiedza pewnego dnia czarodziej Gandalf. Zwyczajna z pozoru wizyta okazuje się zapowiedzią niezwykłych wypadków, w jakich od tej pory będzie uczestniczył Bilbo. Następnego dnia odwiedza go bowiem trzynastu krasnoludów (nie krasnoludków, jak zwykliśmy mawiać). Są nimi: Thorin, Oin, Glóin, Balin, Dwalin, Fíli, Kíli, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur. Wraz z nimi Bilbo wyrusza w podróż, której celem jest odbicie skarbu przodków z Samotnej Góry, którego strzegł przerażający smok Smaug. Na bohaterów po drodze czeka wiele niebezpiecznych przygód. Spotykają oni m.in. trole, gobliny i wielkie pająki. Z opresji ratuje ich najczęściej spryt i odwaga hobbita, który co warto podkreślić nie pałał przecież wielką miłością do przygód. W jaskini goblinów Bilbo znajduje przypadkiem magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym po założeniu na palec…
Więcej zdradzać nie będę… Hobbit po raz pierwszy został wydany w 1937 roku. Jego popularność od tego czasu nie zmalała. Ten magiczny świat hobbitów, elfów, krasnoludów i wielu innych dziwnych stworzeń wciąga każdego. Podobnie stało się i ze mną. Hobbita i całą trylogię Władcy Pierścieni polecam każdemu bez względu na wiek. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że dużo większą frajdę daje użycie swojej wyobraźni w trakcie lektury niż obejrzenie ekranizacji tych książek.

Agnieszka Maciejczuk

Iskry
ISBN: 9788324401482
tę książkę dostaniesz również w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl