Ulica potępionych – Andrew Klavan

Za oknem iście egipskie ciemności, mimo że pora jeszcze wczesna. Widok z za okna nie zachęca do popołudniowych spacerów. Jednak miłośnicy książek nie narzekają. Dzięki temu mogą oddać się swojej pasji. Na najbliższe popołudnia proponuję Ulicę potępionych Andrew Klavan.

okładka książki

Andrew Klavan to amerykański pisarz i scenarzysta. Jest autorem między innymi książek takich jak: „Korupcja”, „Mąż i żona”, „Nikomu ani słowa”, „Prawdziwa zbrodnia”, „Zwierzęca godzina”. Wszystkie z nich to trzymające w napięciu thrillery – kryminały.
Podobnie jest z Ulicą potępionych. Sam tytuł wprowadził mnie w dość mroczny i smutny nastrój. Potępienie nie kojarzy się przecież z niczym miłym…
Główni bohaterowie książki to Julia Wayanet oraz Scott Weiss. Julia to dziewczyna lekkich obyczajów o anielskiej urodzie. Scott jest natomiast prywatnym detektywem. Jest jednak jeszcze ten trzeci… To Foy – morderca, psychopata. Nazywany jest przez prasę i telewizję „cieniem”. To szczególny typ mordercy. Jak kameleon zmienia twarz, sylwetkę, osobowość. Mówiąc krótko, to mistrz kamuflażu. To właśnie on zakochał się w Julii, której szuka. Pomimo tego, że zdaję się, że jest nie do wytropienia Scott podejmuje się tego zadania. To on był ostatnią osobą, do której kobieta zadzwoniła przed zniknięciem. Prosząc go by jej nie szukał, słusznie podejrzewała, że tropem Scotta podąży Foy. Detektyw wie jednak, że chcąc ochronić Julię musi ją odnaleźć i być w pobliżu niej. Morderca wie natomiast, że Scott może go doprowadzić do kobiety. I tak detektyw tropi Julię, a morderca tropi detektywa…
Książka przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Podążając śladami bohaterów razem z nimi przeżywa się wszystkie zdarzenia. Liczne tropy, nierzadko fałszywe wzmagają napięcie. Poza tym okazuje się, że i przeszłość samej Julii skrywa wiele tajemnic.
Powieść ta odkrywa mroczną stronę człowieczeństwa, o której wielu z nas nie chce pamiętać, albo nie chce dopuścić myśli, ze ona w ogóle istnieje. Andrew Klavan pokazuje jak cienka jest granica, które oddziela miłość od bólu, a obsesję od okrucieństwa.
Ulicę potępionych polecam gorąco wszystkim miłośnikom kryminałów i thrillerów. Zobaczycie sami, że w trakcie lektury wasza wyobraźnia wygeneruje niesamowite obrazy, które mogłyby stanowić kadry z filmu.
Dodatkową zachętą niech będzie przytoczona przeze mnie wypowiedź Stephena Kinga: „Najbardziej oryginalny amerykański autor kryminałów od czasów Cornella Woolricha”. Jeśli sam King tak mówi, to coś w tym musi być…

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Sonia Draga
ISBN: 978-83-7508-353-8
tę książkę dostaniesz w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl