Życie teoretycznie – Magdalena Zarębska

Książkę dostałam akurat w okresie, gdy toczy się zacięta dyskusja o planach wydłużenia wieku emerytalnego. Zapewne dlatego w trakcie czytania przemykała mi myśl: czy ja tej emerytury doczekam… Ale wracając ...

okładka książki

Polska autorka i temat o ekskluzywnym (takie słowo, jako pierwsze, przyszło mi na myśl) domu spokojnej starości, domu „Pod Dębami”. Nie jest łatwo się tam dostać. Lista chętnych do zamieszkania w tym najlepszym domu starców w Polsce jest długa. Nie ulega jednak wątpliwości, że tak na liście mieszkańców, jak i oczekujących znaleźć można tylko nazwiska ludzi bogatych, albo tych których dzieci są w stanie opłacić pobyt swoich rodziców.

Bohaterką książki jest Sabina – rehabilitantka. To dzięki niej poznajemy kulisy życia w domu „Pod Dębami”. Najkrócej można ją scharakteryzować, jako osobę która jest nadgorliwa, przesadnie wtrąca się w nieswoje sprawy, jest zdominowana przez rodziców. Poddaje się biernie temu, co „doradzą” jej ojciec i matka. Czuje się w obowiązku wynagrodzić im trud włożony w jej wychowanie, rezygnując przy tym często z siebie. Najważniejsze jest dla niej to, by rodzice byli z niej zadowoleni i dumni. Może się wydawać, że jej własne szczęście jest od tego uzależnione.

Sabina za wszelką cenę chce udowodnić samej sobie i innym, że może być idealnym pracownikiem. Niestety początkowo nie radzi sobie z podstawowymi obowiązkami. Chce zadowolić innych, nie licząc się ze swoimi potrzebami. Nie pomaga jej nawet entuzjazm towarzyszący jej w momencie rozpoczynania pracy w domu „Pod Dębami”. Okazuje się, że sumienne wykonywanie obowiązków i stanięcie na wysokości zadania nie jest wcale prostą sprawą.

W domu „Pod Dębami” mieszkają specyficzni i ekscentryczni ludzie. Mają swoje fanaberie i zachcianki. Godzinami przebywają u fryzjerów, kosmetyczek… przy tym za wszelką cenę starają się odsunąć od siebie myśli o śmierci. Wydaje im się, że za pieniądze mogą mieć wszystko. Większość z nich stroni jednak od kontaktów ze współmieszkańcami. Przemykają się korytarzami po nocy tak, by uniknąć kontaktów z innymi ludźmi.
Z książki wyłania się obraz ludzi, którzy odnieśli sukces w swoim życiu, zdobyli pieniądze i tytuły. A jednak nie można ich nazwać w pełni szczęśliwymi. Bo czy szczęśliwy może być człowiek, który próbuje oszukać upływający nieubłaganie czas, poddając się różnym zabiegom i oszukując samego siebie?
W książce „Życie teoretycznie” można by rzec – młodość styka się ze starością. Natomiast mieszkańcy domu „Pod Dębami” i Sabina żyją po swojemu… swoim życiem… teoretycznie….

Agnieszka Banasik

Wydawnictwo Prozami
ISBN: 978-83-927322-4-2




tę książkę dostaniesz w Amazonka.pl , Merlin.pl oraz Selkar.pl