Hotel Transylwania - Chelsea Quinn Yarbro

Zazwyczaj, kiedy jakieś zjawisko określa się mianem „kolejnego” sugeruje to, że mamy do czynienia z czymś co już mocno spowszedniało i prawdopodobnie nie pociaga za sobą dotychczasowej atrakcyjności. Ja jednak powiem, że Hotel Transylwania to kolejna i do tego ciekawa książka o wampirach.

okładka książki

Historia nie jest najświeższa i przypomniana w zeszłym roku przez wydawnictwo Rebis delikatnie trąci myszką. I być może to właśnie to uczucie, że historia liczy już sobie kilka lat jest najbardziej pociągające w Hotelu.... To, i piękno barokowej Francji.

Swoją opowieść autorka umieściła właśnie w tym, najbardziej pasującym do wampirów, okresie. Nic tak nie pobudza wyobraźni, jak wspaniałe stroje, upudrowane peruki, pojedynki czy wreszcie muzyka grana na żywo. A jeśli dołożymy do tego powszechny, ale nieakceptowany publicznie upadek obyczajów, zakłady w których stawką są całe posiadłości oraz oświadczenia i przysięgi podpisywane własną krwią to zaczyna się robić naprawdę ciekawie.

Zgodnie z informacją wydawcy Hotel Transylwania zapoczątkowuje serię przygód hrabiego Saint-Germain, która rozsławiła autorkę niemal na równi z Anne Rice. To bardzo wysoko postawione porównanie. I na swój sposób sprawia, że z chęcią poczekam na dalsze części.
Jednak sama historia opisana w tej książce wydaje się nieco odwampiryzowana. Oczywiście czytelnik zdaje sobie sprawę kim jest hrabia, i że prawdopodobnie przez całą opowieść nie znajdzie się nikt, kto stanowiłby dla niego zagrożenie. Mimo faktu, że większość rozlewu krwi spowodowana jest czynnikiem ludzkim to i tak napięcie rośnie przez cały czas. W końcowej rozgrywce jesteśmy pozostawieni z uczuciem jakiegoś małego braku. Cała ta, misternie przyszykowana, intryga doczekuje się swojego finału, ale nie odpowiada na wszystkie pytania, które przed nią stawiamy, a część z uzyskanych rozwiązań na pewno nas zaskoczy. Ale o to prawdopodobnie autorce chodziło. W ten sposób zachęca nas do śledzenia tej historii.

Na koniec dostajemy jeszcze mały, merytoryczny smaczek dotyczący historii hotelu, czy wspomnianych w książce postaci. Tak na deser...

Kamil Świątkowski

Rebis
ISBN: 978-83-7510-319-9