Iskier leksykon dramatu – Hanna Baltyn-Karpińska

Dramat polega na tym, żeby tak dobrać słowa, by o dobrej książce napisać jak najlepiej, ale unikając przesady i przejaskrawień. Dramat powtarza się, jak straszna historia, za każdym razem gdy na biurku do recenzji ląduje książka bez fabuły, bez fikcyjnych postaci - książka, która zawiera prawdę i plecak pełen ciekawych i pożytecznych informacji.

okładka książki

Iskier leksykon dramatu ma tylko dwa ograniczenia wynikające z subiektywności. Jest leksykonem Iskier oraz, co już we wstępie zauważyła autorka, jest nieobiektywnym zbiorem sztuk i utworów, które zdaniem Baltyn-Karpińskiej zasłużyły się w światowej historii dramatu.
Oczywiście „ograniczenia” to tylko (niezbyt szczęśliwie dwuznaczne) słowo i absolutnie w niczym nie umniejsza znaczenia całego leksykonu. Powiedzmy sobie szczerze - zebranie i właściwa ocena całej dramatycznej twórczości wymaga olbrzymich nakładów pracy i zdecydowanie więcej niż jednego tomu. Dzięki pomysłowi wydawcy dostajemy pożywną i smaczną dramatyczną pigułkę – czyli leksykon dramatu w jednym tomie.

Od czego zacząć? Jeśli chodzi o lekturę leksykonu, to należy zacząć ją od wstępu. Uzyskamy tam wszystkie potrzebne informacje dotyczące uzasadnienia wyboru, zawartości oraz problemów związanych z pisaniem antologii. Potem... potem to już praktycznie „wolna wola” - leksykon możemy, a nawet powinniśmy odstawić na półkę. Najlepiej w dobrze widoczne miejsce.

Tu małe słowo wyjaśnienia. Czytelnictwo podobno zanika. Szczerze nie wiem, jak kształtują się analogiczne dane statystyczne, dla czytelnictwa i oglądalności dramatów. Z całą pewnością jednak muszę zaznaczyć, że książka Baltyn-Karpińskiej nie jest dla każdego. W pierwszej kolejności z tą poycją powini zapoznać się Ci, którzy sztukę trochę znają i szanują. Wiedzą co nieco o autorach i ich dziełach, ale chcą się dowiedzieć jeszcze więcej.

Sposób rozmieszczenia haseł w leksykonie jest następujący najpierw nazwiska, potem tytuły. Oznacza to, że by odnaleźć konkretną sztukę, należy już znać jej autora. Może się to wydawać pewną niedogodnością, ale jak już zostało powiedziane, jest to książka dla osób, które już trochę się interesują literaturą.
Dla pewności jednak i dla uspokojenia dodam, że na końcu książki znajduje się również alfabetyczny spis tytułów sztuk przypisane do poszczególnych autorów.

Iskier leksykon dramatu to z całą pewnością pozycja, którą warto mieć na półce i często do niej zaglądać.

Kamil Świątkowski

Iskry
ISBN: 978-83-244-0083-6