Poza krawędź świata – Laurence Bergreen

Ta książka jest zdecydowanie źle wydana. To znaczy – ma twarde okładki i obwolutę oraz kapitałkę (co nie jest bez znaczenia), ale ciągle uważam, że czegoś w tym wydaniu brakuje. Może pożółkłego i lekko chropowatego papieru, a może oprawy w skórę z delikatnymi okuciami na rogach, może wreszcie kompasu ukrytego w grzbiecie. No nie wiem – czegoś mi tu zabrakło.

okładka książki

Ale zabrakło mi tylko w zakresie okładki. Bo jeśli chodzi o treść, to cóż... ja po prostu mam słabośc do takich pozycji... Nie dość, że to książka o jednym z ciekawszych geograficznie i historycznie okresów, to jeszcze jest napisana, w gładki i niesamowicie wciągający sposób.

Może to ze mną jest coś nie tak, ale uwielbiam to uczucie, gdy moja wiedza się poszerza i to jeszcze w tak fajnych warunkach. Być może pamiętacie ze szkoły historię Magellana. Wsiadł na statek i popłynął w dół Atlantyku a potem opłynął Ziemię. To znaczy – i tu jest ironiczny historyczny twist – opłynąłby, gdyby wcześniej nie zginął po drodze.
Tyle mniej więcej mówią podręczniki. W książce Bergreena minęło 70 stron fascynujących przygotowań do wielkiego rejsu, rozmów z królami, zmiany nazwiska i kraju, a także barwnie opisane knowania wokół tej wyprawy, zanim statki Magellana wypłynęły. Dotyczy to nawet zupełnie plebejskiej reakcji króla Manuela. A sam rejs... cóż nikt nie mówił, że to będzie suchar z masłem, a dość poważny bunt (na najwyższym możliwym na tej wyprawie szczeblu) musiał być stłumiony jeszcze zanim statki przepłynęły Atlantyk.

To co uwielbiam w tego rodzaju książkach, to historyczna egzotyka. Nie chodzi tylko o historyczność strojów i działań, czy o to, jak wyglądały wtedy stosunki społeczne i zupełnie codzienne zachowania. Chodzi mi raczej o te relacje, gdy wszystkie egzotyczne miejsca były odkrywane po raz pierwszy a odkrywcy zachwycali się nimi i bali ich jednocześnie.

Poza krawędź świata to oczywiście półkownik i u nas w redakcji na pewno będzie tam sobie stał i od czasu do czasu się kurzył, byśmy znów mogli po niego sięgnąć. Jeśli Was również cokolwiek interesuje czas wielkich odkryć, albo sama wyprawa Magellana, to po tę książkę musicie sięgnąć koniecznie. Możecie się na przykład dowiedzieć, czy Magellan faktycznie był grzeczny jak owieczka... Oj, będziecie zaskoczeni.

Kamil Świątkowski

Wydawnictwo Rebis
ISBN: 978-83-7301-575-3